تاثیر تعاملی مکمل زعفران و تمرین مقاومتی بر مقادیر سرمی هورمون‌های جنسی مردان جوان

فعالیت ورزشی مقاومتی از مولفه‌های ضروری و مهم تحریک و ترشح هورمون‌ها محسوب می‌شود استفاده از این نوع تمرین‌ها می‌تواند در افزایش قدرت، استقامت، افزایش توده عضلانی، کمک به بازتوانی و جلوگیری از صدمات و افزایش هورمون‌های جنسی تاثیر داشته باشد.
هورمون‌ها در بسیاری از فرآیندهای فیزیولوژیک بدن درگیر هستند، بنابراین اعمال آن‌ها با بسیاری از جنبه‌های فعالیت ورزشی و عملکرد ورزشی ارتباط دارد درباره سازوکارهایی که هنگام فعالیت ورزشی باعث افزایش غلظت‌های پلاسمایی هورمون‌های جنسی می‌شوند. پژوهش‌های مختلف نشان دادند که مقادیر هورمون‌های موثر در فرآیند تولیدمثل، به سن، جنس و تحریکات فعالیت بدنی وابسته است و نقش اصلی هورمون‌های منتخب در مردان، تولید و تحریک اسپرم سازی است. امروزه، بهره‌گیری از علوم ورزشی مختلف با هدف به کارگیری شایسته از تغذیه و مکمل های غذایی مجاز، از جمله ضروریات ورزش مدرن محسوب می‌شود با توجه به اثرهای جانبی مکمل‌های شیمیایی، توجه بسیاری از متخصصان تغذیه به سوی داروهای سنتی معطوف شده است یکی از گیاهان دارویی اثر گذار بر هورمون‌های جنسی مردانه زعفران است. زعفران با نام علمی کروکوس ساتیوس Crocus sativus از خانواده زنبقیان می‌باشد که به گل سلامتی، سلطان ادویه‌ها و طلای سرخ معروف است. زعفران به خاطر طعم و عطر منحصر به فردش به عنوان یک چاشنی غذایی مطرح است مهمترین ترکیبات زعفران کروسین، پیکروکروسین و سافرانال هستند. زعفران در طب سنتی کاربردهای متنوعی دارد که از آن جمله می‌توان به محرک نیروی جنسی، ضد اسپاسم، ضد افسردگی و ضد التهاب اشاره نمود همچنین، از گیاه زعفران در درمان اختلالات وسیعی مثل بیماری‌های قلبی و عروقی و ضایعات مغزی استفاده می‌شود. گزارش شده است عصاره زعفران آثار کاهش چربی، افزایش یادگیری و حافظه، پالاینده خون، کاهنده کلسترول و فشار خون و تصفیه کننده طحال و کبد و آغازگر رشد اندام تناسلی دارد. به طورکلی زعفران آثار دارویی متعددی دارد و از راه خوراکی در انسان می‌تواند تاثیر فارماکولوژیک فراوانی ایجاد نماید.
پژوهشی با هدف پاسخ به این سوال طراحی شده است که آیا تعامل مکمل زعفران و تمرین مقاومتی بر مقادیر هورمون‌های تستوسترون، FSH و LH مردان جوان موثر است؟
پژوهش حاضر با مدل انسانی صورت پذیرفت که با استفاده از دو گروه آزمودنی شامل گروه تمرین و گروه تمرین همراه با مکمل اجرا شد. براساس نتایج مطالعه حاضر شش هفته تمرین مقاومتی و مصرف مکمل زعفران به طور مستقل تاثیر معناداری بر افزایش هورمون‌های تستوسترون، FSH و LH مردان جوان دارد؛ با وجود این ترکیب مصرف مکمل زعفران همراه با تمرین مقاومتی دارای اثر بیشتری در افزایش عملکرد این هورمون‌ها می‌باشد؛ لذا می‌توان نتیجه گیری نمود که تعادل مکمل زعفران و تمرین مقاومتی باعث افزایش عملکرد دستگاه تولید مثل مردان جوان می‌شود از این رو جهت افزایش بیشتر هورمون‌های تستوسترون، FSH و LH می‌توان از ترکیب تمرین مقاومتی همراه با مکمل زعفران استفاده نمود.

منبع: برگرفته از مقاله تاثیر تعاملی مکمل زعفران و تمرین مقاومتی بر مقادیر سرمی هورمون‌های جنسی مردان جوان در مجله علوم پزشکی رازی، دوره ۲۵،شماره ۱۷۱، شهریور ۱۳۹۷

مطالب مرتبط

خرید زعفران با کیفیت، به صرفه و اقتصادی

جهت خرید محصولات زعفران راونگ به فروشگاه آنلاین راونگ مراجعه کنید. همچنین جهت خرید عمده زعفران با بخش فروش و بازرگانی زعفران راونگ تماس بگیرید.