تاثیر عصاره زعفران بر بیماری آسم

آسم یک بیماری التهابی مزمن مجاری تنفسی است که واکنش‌های التهابی ، واسطه ای برای نفوذ انواع سلول‌های موثر مانند مونوسیت‌ها، ماست سل‌ها، نوتروفیل‌ها، لنفوسیت‌های T و غیره به درون مجاری هوایی می‌شود، در افراد مستعد، این التهاب منجر به حملات مکرر خس خس، تنگی نفس، گرفتگی قفسه سینه و سرفه بخصوص در شب و اوائل صبح می‌شود.

 

در حال حاضر آسم معالجه کامل نمی‌شود، اما بیشتر مبتلایان می‌توانند آن را با پیروی از دستور متخصصان و مصرف داروهای مناسب و موثر تجویز شده، کنترل کنند. آسم اغلب از دوران خردسالی شروع شده و ممکن است تا پایان زندگی ادامه پیدا کند. البته اگر آسم درمان و تحت کنترل قرار نگیرد، می‌تواند سبب ضایعات گسترده‌ای در مجاری تنفسی شود.هنوز علت آسم به روشنی معلوم نیست ولی مشخصا شیوع این بیماری در افراد آلرژیک بیشتر است.
تحقیقات اخیر بر نقش درمانی مواد آنتی اکسیدان در بیماری آسم دلالت دارد. عصاره زعفران به دلیل وجود سه ترکیب مهم کروسین و مشتقات آن، پیکروکروسین و سافرانال در کلاله خود خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و می‌تواند از افزایش رادیکال‌های آزاد جلوگیری کند. لذا انجام پژوهشی در زمینه کاهش اثرات جانبی مخرب داروهای سنتزی از طریق جایگزینی داروهای گیاهی در افراد مبتلا به آسم ضروری به نظر می‌رسد براین اساس طبق مطالعه ای که بر روی عصاره آبی_الکلی زعفران صورت گرفته و
با توجه به اینکه آسم یک بیماری التهابی است بنابراین افزایش تعداد گلبول‌های سفید بخصوص سلول‌های لنفوسیت که به‌طور عمده و مستقیم در ارتباط با سیستم ایمنی عمل می کنند در مایع لاواژ جهت مبارزه با التهاب ضروری است و انتظار می‌رود عصاره زعفران بدلیل خاصیت ضدالتهابی خود تعداد این سلول‌ها را کاهش دهد. همچنین با بررسی تاثیر عصاره زعفران بر تغییرات گلبول‌های سفید رات مبتلا به آسم صورت گرفته نشان دهنده نقش اصلاحی عصاره زعفران بر تغییرات گلبول های سفید مایع لاواژ متعاقب ایجاد آسم تجربی می باشد.

منبع
• مطالعه تاثیر عصاره آبی‌_الکلی زعفران بر تغییرات لنفوسیت در مایع لاواژموش صحرائی مبتلا به آسم
• بررسی تاثیر عصاره زعفران بر تغییرات گلبولهای سفید رات مبتلا به آسم

مطالب مرتبط

خرید زعفران با کیفیت، به صرفه و اقتصادی

جهت خرید محصولات زعفران راونگ به فروشگاه آنلاین راونگ مراجعه کنید. همچنین جهت خرید عمده زعفران با بخش فروش و بازرگانی زعفران راونگ تماس بگیرید.