تاثیر زعفران بر کنترل قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲

تاثیر زعفران بر کنترل قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲
دیابت نوع ۲ یک بیماری مزمن پر هزینه است که شیوع آن به دلیل افزایش چاقی و سبک زندگی بی‌تحرک در حال افزایش است. عدم کنترل مناسب دیابت سبب بروز عوارض مهمی مانند آرتریوسکلروز (بیماری ماکروواسکولار) و عوارض میکرووسکولار مانند رتینوپاتی، نفروپاتی و نوروپاتی می‌شود.
بیماری‌های کبد از قبیل کبد چرب شیوع بالایی در میان بیماران مبتلا به دیابت دارند.
بیماری های کلیوی نیز در بیماران مبتلا به دیابت بسیار شایع هستند، به طوری که تعداد قابل توجهی از بیماران دیالیزی دیابتی بوده‌اند.
با توجه به عوارض ذکر شده، کنترل متابولیک بیماران دیابتی اهمیت بسیار زیادی دارد. عوارض داروهای مصرفی در دیابت و عدم درمان قطعی بیماری، توجه مطالعات را به سمت درمان های جدید از جمله گیاهان دارویی سوق داده است.
ارزش درمانی زعفران به علت وجود چهار متابولیت اصلی به نام‌های کروسین، کروستین، پیکروکروسین و سافرانال است. فلاونوئیدها و کاروتنوئیدها نیز در زعفران یافت شده‌اند.
در این مطالعه که توسط علیرضا میلاجردی و همکاران انجام شده به بررسی اثر عصاره زعفران بر شاخص های کنترل متابولیک و شاخص های عملکرد کبد و کلیه بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ پرداخته است. که نتایج این مطالعه نشان داد عصاره هیدروالکلی زعفران به خوبی به کنترل قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک می‌کند. علاوه بر این زعفران با تعدیل پروفایل‌های لیپیدی مرتبط با قند خون نیز به جلوگیری از پیشرفت عوارض دیابت کمک می‌کند.

مرجع:
فصلنامه گیاهان دارویی
اثر عصاره هیدروالکلی زعفران (Crocus satious L.) بر شاخص های کنترل متابولیک، آنزیم‌های کبدی و شاخص‌های کلیوی در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲
توسط علیرضا میلاجردی و همکاران

مطالب مرتبط

خرید زعفران با کیفیت، به صرفه و اقتصادی

جهت خرید محصولات زعفران راونگ به فروشگاه آنلاین راونگ مراجعه کنید. همچنین جهت خرید عمده زعفران با بخش فروش و بازرگانی زعفران راونگ تماس بگیرید.