اثر خمیردندان حاوی عصاره آبی کلاله زعفران برروی شاخص‌های بیماری های لثه‌ای

ژنژیویت بیماری التهابی لثه است که با علائمی نظیر افزایش حجم، تغییر رنگ، فرم و قوام لثه و خونریزی هنگام پروب کردن مشخص می‌شود. پلاک باکتریایی که به دلیل عدم رعایت بهداشت در اطراف دندان تجمع می‌یابد مسئول اصلی ایجاد این بیماری است.
روش‌های کنترل پلاک نقش اصلی را در پیشگیری از بیماری‌های پریودنتال دارند. اگرچه کنترل مکانیکی پلاک بهترین روش برای کاهش پلاک و پیشگیری از بیماری‌های پریودنتال می‌باشند، اما به دلیل ناتوانی افراد در حذف کامل پلاک، لزوم کنترل شیمیایی به عنوان مکمل روش‌های مکانیکی همیشه مورد توجه بوده است. تعداد قابل ملاحظه ای از فراورده‌های طبیعی نظیر عصاره‌های گیاهی در محصولات بهداشتی دهان سال‌ها استفاده شده‌اند ولی علی رغم ادعاهای مطرح شده وجود این محصولات در خمیردندان، اثرات بیشتری روی پلاک نسبت به خمیردندان‌های معمولی نداشته‌اند. گیاهان گونه کروکوس که زعفران نیز در آن گروه قرار دارد دارای انواع زیادی از ترکیبات فلاونوئیودی، گلیکوزیدی، آنتوسیانین‌ها و مواد پلی فنولی هستند. براساس مطالعات صورت گرفته نیز زعفران دارای خواص ضدالتهاب، ضددرد و ضد سرطانی است و از همه مهم‌تر این‌که به دلیل وجود خاصیت آنتی اکسیدانی می‌تواند به عنوان جمع کننده رادیکال‌های آزاد عمل کند از آن‌جا که کشت و تولید زعفران به ایران و چند کشور دیگر محدود می‌شود علی رغم خواص متعدد اثبات شده آن هنوز چندان مورد توجه شرکت‌های داروسازی قرار نگرفته است، با توجه به خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی زعفران به نظر می‌رسد استفاده از آن می‌تواند در کنترل و مهار ژنژیویت موثر باشد. لذا این مطالعه با هدف بررسی اثر خمیردندان حاوی عصاره آبی کلاله زعفران بر روی شاخص‌های لثه‌ای بیماران مبتلا به ژنژیویت ژنرالیزه وابسته به پلاک دندانی انجام شد. و نشان داد خمیردندان حاوی عصاره آبی گل زعفران می تواند در برخی از شاخص‌های لثه‌ای از قبیل شاخص های لثه ای، خونریزی حین پرابینگ و پلاک ایندکس در بیماران مبتلا به ژنژیویت اثر مطلوبی بگذارد و میزان آن‌ها را کاهش دهد.

مرجع:
مجله دانشکده دندانپزشکی مشهد / سال ۱۳۹۴ / دوره ۳۹ / شماره ۱

مطالب مرتبط

خرید زعفران با کیفیت، به صرفه و اقتصادی

جهت خرید محصولات زعفران راونگ به فروشگاه آنلاین راونگ مراجعه کنید. همچنین جهت خرید عمده زعفران با بخش فروش و بازرگانی زعفران راونگ تماس بگیرید.