بررسی اثرات خشک کردن انجمادی بر ویژگی‌های کیفی زعفران

زعفران گرانترین ادویه دنیا است و جزو اقلام عمده صادرات غیر نفتی ایران می‌باشد. در دو تحقیقی که در ایران و هندوستان صورت گرفته زعفرانهای خشک شده در سایه در مقایسه با زعفران های خشک شده به روش های دیگر، به علت طولانی بودن زمان فرآوری و انجام فعالیتهای آنزیمی، از کیفیت پایین‌تری برخوردار بوده‌اند.

در بین روشهای خشک کردن سبزیجات معطر و ادویه‌ها، خشک کردن انجمادی (تصعیدی) یکی از بهترین روشها می‌باشد.

در بررسی که توسط محققان صورت گرفت مشخص شد، در روش خشک کردن انجمادی نسبت به خشک کردن سنتی علاوه بر حفظ ظاهر و بافت زعفران، حل شدن پودر حاصل در آب سریعتر، آزادسازی ترکیبات بهتر و حفظ مواد موثر در شدت رنگ و طعم زعفران بیشتر می‌باشد. با این حال، در این روش احتمالا به علت تجزیه کمتر پیکروکروسین و ناقص بودن فرآیند آبگیری از پیش ساز سافرانال (HTCC)، مقدار سافرانال و سایر ترکیبات عطری تولید شده از آن کمتر می‌باشد و در نتیجه شدت بوی تولید شده کاهش می‌یابد. اگرچه، این امر می‌تواند یک مزیت باشد زیرا ذخیره بیشتری برای تولید عطر در محصول باقی می‌ماند.

 

مرجع: برگرفته از مقاله بررسی اثرات خشک کردن انجمادی بر ویژگی‌های کیفی زعفران از محسن عاطفی و همکاران در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی – درمانی شهید بهشتی

مطالب مرتبط

خرید زعفران با کیفیت، به صرفه و اقتصادی

جهت خرید محصولات زعفران راونگ به فروشگاه آنلاین راونگ مراجعه کنید. همچنین جهت خرید عمده زعفران با بخش فروش و بازرگانی زعفران راونگ تماس بگیرید.